niedziela, 17 sierpnia 2008

Rząd na tarczy

Nigdy nie kwestionowałem zasadności zainstalowania amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce. Jednak moment, w którym zostało parafowane porozumienie przez rząd PO z Amerykanami w tej sprawie był najgorszy z możliwych. Świadczy o matolstwie dyplomatycznym albo nieodpowiedzialności najwyższych lotów. Podpisanie porozumienia w momencie ataku Rosji na Gruzję zdradza, że rząd PO za jedno z państw "zbójeckich", przed którymi tarcza ma chronić USA i Zachód, uważa Rosję. A założeniem tarczy nigdy nie była obrona przed Rosją.

Paniczne finalizowanie umowy z Amerykanami przez platformerskich negocjatorów w czasie najbardziej zaognionego stadium konfliktu Rosji z Gruzją świadczy o kompletnym braku jakiejkolwiek strategii dyplomatycznej w tej sprawie. Ale gdy najpierw rząd wstrzymał porozumienie, bo sondaże mogłyby przysporzyć popularności prezydentowi, to nie dziwi i to, że na dalsze przeciąganie negocjacji w niepewnej sytuacji rząd nie mógł już sobie pozwolić. Czyżby los zemścił się na Platformie za to, że nie zgodziła się na tarczę w dogodnym momencie, gdy namawiał do niej prezydent?

A może moment podpisania porozumienia wybrano także na podstawie sondażu, gdy okazało się, że zdecydowana postawa wobec Rosji może przynieść polityczną korzyść? Może. Tyle tylko, że rząd PO postąpił dokładnie tak, jakby na tarczy antyrakietowej wymalował napis "Od wuja Sama dla Miedwiediewa i Putina. Z pozdrowieniami od Polski". A tego nawet sam wuj Sam nie planował. I ja się nie dziwię, że w TYM momencie niektórzy rosyjscy politycy mogą reagować nerwowo na tarczę. Dlatego za taką sondażową politykę rządu PO przyjdzie prawdopodobnie zapłacić pogorszeniem stosunków z Rosją. Zamieszanie wokół negocjacji w sprawie tarczy pokazuje dobitnie, jak groźne dla Polski są nieodpowiedzialne rządy Platformy Obywatelskiej.

12 komentarzy:

Anonimowy pisze...

pogorszenie stosunków z Rosją już nam zafundował twój prezydent

Geralt pisze...

i tu sie z Toba zgadzam. Generalnie w dupie mam pogorszenie stosunkow z Rosja bo nigdy nie byly i nie beda dobre wiec anonimowy moze walic sie na ryja ze swoim bolszewickim komentarzem. Ale faktem jest ze Tusk zgodzil sie na tarcze by sprobowac przyslonic sukces Kaczynskiego, ktoremu skoczyly sondaze, na co kaczor zapewne leje tak samo jak Ty czy ja na komentarz powyzej, ale dla Tuska to wielki policzek.

Anonimowy pisze...

panie pseudo geralcie (skądinąd bardzo oryginalny nick, jak na niego pan wpadł ? :) ) Sugeruję w kolejnych postach użyć jeszcze więcej epitetów i "górnolotnych" określeń, może niech pan zrobi np. kupę na mój post? To na pewno wpłynie pozytywnie na treść no i zyska pan jeszcze większe uznanie wśród panu podobnych.

Geralt pisze...

anonimowy, jak juz napisalem co mozesz zrobic;)

Anonimowy pisze...

wystarczy mi jak widzę to w twoim wykonaniu, jesteś w tym mistrzem :)

niestety tylko w tym

ckwadrat pisze...

Geralt, ja już na swojego bloga prawie nie wpadam. Zrobiłem portal i jeśli jestem w necie to tam. Miałeś się zarejestrować..

Anonimowy pisze...

Stosunki Rosji oraz Polski nigdy nie będą dobre. Rosja to państwo, które szacunek ma tylko do tych, którzy robią z nią poważne interesy, natomiast wszystkich innych ma gdzieś. Usilne twierdzenie w telewizji, że "rząd psuje stosunki z Rosją" jest przejawem braku rozeznania w polityce. Dlaczego Rosja miałaby z nami mieć dobre stosunki? Czy to my sprzedajemy im gaz czy może oni sprzedają go nam...? Cokolwiek byśmy nie robili, Rosja i tak zawsze będzie nas traktować "po matczemu". Moim zdanie, jedynym wyjściem jest jak największe oduzależnienie się od Rosji - tylko wiesz co? Pan J.K. przez 2 lata bardziej zajęty był tropieniem układów i agentury niż zrobieniem czegoś pożytecznego w sferze bezpieczeństwa energetycznego. Obecny rząd również nic nie robi. W tym kraju nigdy nie będzie działo się dobrze dopóki będą nim rządzić postkomuniści oraz postsolidarnościowcy, którzy są taką samą zarazą jak ci pierwsi.

Geralt pisze...

Pan J.K. przez 2 lata bardziej zajęty był tropieniem układów i agentury niż zrobieniem czegoś pożytecznego w sferze bezpieczeństwa energetycznego. Obecny rząd również nic nie robi.

Akurat rząd Kaczyńskiego zrobił wiele dla dywersyfikacji dostaw gazu i ropy, własnie ruscy rozpieprzyli Gruzinska nitke naszego rurociagu do ktorego budowy do Polski dazyl JK. Co do Tuska to wlasnie jego rzad probowal blokowac to rozwiazanie dla mzonek o nitce bocznej z gazociagu polnocnego.

yarek pisze...

A czy oprócz tego "dążył" były też jakieś wymierne efekty? Nie ocenia się ludzi po zamiarach tylko efektach, zwłaszcza polityków. Ja również mogę powiedzieć, że "staram się zmieniać świat na lepsze", ale gwarantuję Ci, że sukcesu na tym polu nie mam żadnego ;-)

Geralt pisze...

yarek - mówi ci coś "szczyt krakowski"? I nie chodzi o golych anglików.

Anonimowy pisze...

Czeski film z tą tarczą. Macie coś na odstresowanie: http://stonogra.pl/index.php?cat=game&game=38
Jaja na wiejskiej ;)

basia pisze...

Ale więcej dla dywersyfikacja dostaw gazu zrobił Jan Kulczyk bo
znalazł gaz pod Poznaniem;)))