czwartek, 30 sierpnia 2007

Zamach na demokrację

Długo milczałem, ale dzisiaj już nie mogłem wytrzymać. To, co dzieje się w ostatnich dniach w polskiej polityce przekracza bowiem wszelkie granice. Opozycja chce zburzyć fundament nowoczesnego państwa prawa jakim jest trójpodział władzy, dzięki któremu trzy rodzaje władzy (parlament, stanowiący prawo; rząd wprowadzający prawo w życie oraz sądy, wydające wyroki na bazie tegoż prawa) są równorzędne i niezależne od siebie. Aby państwo działało sprawnie i w zgodzie z demokratycznym ładem, jedna gałąź władzy nie powinna wchodzić w kompetencje pozostałych dwóch.

Tymczasem od kilku dni opozycja parlamentarna chce postawić się nad prokuraturą i sądami, organizując własny trybunał śledczy, którym ma być komisja ds. służb specjalnych. Chce przesłuchiwać i ferować wyroki. Tym samym chce utrudnić prokuraturze prowadzenie śledztw i postępowań, w szczególności tych dotyczących korupcji w ministerstwie rolnictwa. Warto przy tym zauważyć, że odpytywanie zapraszanych przez speckomisję osób nie ma żadnych reperkusji prawnych, jej prac nie określają bowiem reguły kodeksu postępowania karnego, m.in. kara za składanie fałszywych zeznań. Przed speckomisją można zatem pleść trzy po trzy para piętnaście i żadne sankcje za to nie grożą. Ma ona nawet mniejsze znaczenie niż dziennikarski wywiad, bo tu przynajmniej interlokutor może się ośmieszyć. Przed speckomisją teoretycznie nawet i to nie grozi, bo chroni ją zasłona tajności. Za to przeciekami z niej można do woli manipulować, osiągając określone polityczne cele. Wykorzystano to świetnie podczas spotkań z Januszem Kaczmarkiem.

Mało jednak haniebnych działań opozycji w sejmie. Giertych i Lepper wyprowadzili właśnie swoich zwolenników przed kancelarię premiera. Czy to początek zamachu stanu?

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Wreszcie koniec świętych krów w polityce i biznesie. Dlatego taki opór.

ckwadrat pisze...

Zostało jeszcze sporo świętych krów w mediach, robiących ludziom wodę z mózgu. Tyle tylko, że na nich jest tylko jeden sposób - nie słuchać, nie oglądać, nie czytać. To same szczezną.

pitbu@wp.pl pisze...

Ja jestem juz trochę zmęczony tym wszystkim.
Wykreowano w mediach "rząd podsłuchów" Zacząl chyba Kwaśniewski.
Potem była tragedia Blidy. Napewno jest to tragedia ale co jak co, nawet ldzką tragedię postkomuniści bezpardonowo potrafili wykorzystać dla własnych celów politycznych.
No i jeszcze te ataki w prasie niemieckiej czy francuskiej. Podejrzewam, że mogły być inspirowane z Polski.
Jest prowadzona medialna wojna kłamstw.
Kto ma media - ma władzę.
Niestety, źle, że będą wybory bo władza przejdzie w ręce takich jak Rokita a pamiętajmy, że prawica była ostro inwigilowana właśne przez rząd Suchockiej z Rokitą. Czyli mówiąc prościej, kiedy wygra partia Rokity znów może być łamanie prawa przez służby specjalne.

To nie dziwne, że jest zamach na demokrację. Oni potrzebują po prostu władzy i będą się chwytać wszelkich moźliwych sposobów.
Z gospodarką jest dobrze więc kłamstwa dotyczą przestrzegania prawa.

ckwadrat pisze...

Oczywiście nie ma co dramatyzować. To choroba dziecięca bardzo młodej w końcu demokracji. W II RP było podobnie. Mam tylko nadzieję, że takie jałowe działanie zmęczy w końcu tych, którzy tak postępują. Zaczyna do nich docierać, że nic w ten sposób nie zyskują. Pierwsze objawy zresztą już tego widać - coraz mniej jest tych, którzy nie chcą przedterminowych wyborów.

Anonimowy pisze...

To co się teraz dzieje to kolejne działanie mające, w końcu, utopić te "cholerne" kaczory. Już wcześniej to samo towarzystwo próbowało (m.in. taśmy Beger) ale nie wyszło. Teraz pojechali po całości. Wiedzą, że PiS i tak będzie miał zawsze ok. 20 procent elektoratu ale przynajmniej można obrzydzić politykę jako taką i wykreować negatywny wizerunek PiSu wśród ludzi.
PJ

Anonimowy pisze...

Mnie to wszystko bawi. Ot, demokracja i tyle...
No, może nawet "sejmokracja", ale Kaczka nie jest w stanie zrobić zamachu majowego, więc dlaczego panienki tak lamentują. Typowa reakcja wielokrotnych dziewic!
Cześć!
Dixi
http://dixiet.blog.onet.pl/
Kurcze, co mam zrobić, żeby się normalnie zalogować!

ckwadrat pisze...

Witaj Dixi! Aby się tu zalogować, musisz założyć konto na www.blogger.com (ale bloga prowadzić nie musisz, choć możesz tutaj - polecam)