piątek, 3 listopada 2006

Wybory samorządowe za progiem

To usprawiedliwienie mojej dłuższej nieobecności na blogu. I to nie dlatego, że zaangażowałem się w sztabie wyborczym kandydata na radnego czy wójta, o co niektórzy mnie podejrzewali. Wraz z kilkoma osobami z lokalnej gazetki "Bliżej Zaborowa" postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej (nomen omen) wszystkim kandydatom na radnych z naszego sąsiedztwa. Zorganizowaliśmy spotkanie z kandydatami z trzech okręgów obejmujących zasięgiem Zaborów i okolice. Głównym celem spotkania było zapoznanie się z tym, co potencjalni radni z naszego sąsiedztwa chcą w naszej gminie zmienić i jakie problemy wymagają ich zdaniem pilnego rozwiązania.

Z okładki Bliżej Zaborowa

Zapis spotkania będzie opublikowany w specjalnym, wyborczym wydaniu "Bliżej Zaborowa", które ukaże się jutro. "Ukaże się" to mocno powiedziane, gazetka jest bowiem kolportowana przez samą redakcję w kościele, okolicznych sklepach, ośrodkach zdrowia i oczywiście wśród sąsiadów. Wbrew pozorom, taki kolportaż to nie lada wyzwanie, bo żeby efektywnie rozdać 620 egzemplarzy trzeba się nieźle napocić. "Bliżej Zaborowa" jest bezpłatne, a w zasadzie kosztuje "co łaska", bo w najważniejszych punktach dystrybucji ustawione są skarbonki.

Wracając do debaty, mamy nadzieję, że pozwoli ona okolicznym mieszkańcom wybrać takich radnych, którzy dokonali najtrafniejszej analizy problemów trapiących naszą lokalną społeczność oraz mają najwartościowsze pomysły na to, jak zmienić obecny stan rzeczy na lepsze. Co ciekawe, kandydaci biorący udział w spotkaniu, byli zgodni w zasadniczych kwestiach, warunkujących rozwój naszej części gminy. Choć oczywiście priorytety i recepty na rozwiązanie konkretnych problemów bywały już różne.

Niestety, tylko niektórzy kandydaci na radnych – a zaprosiliśmy wszystkich – znaleźli czas, aby spotkać się z redakcją "BZ", a tym samym podzielić się ze swoimi wyborcami pomysłami na polepszenie wspólnego bytu. Ocenę tego faktu pozostawiliśmy czytelnikom, choć oczywiste jest, że poza kilkoma osobami, które usprawiedliwiły swoją nieobecność, pozostali nie mieli zapewne niczego interesującego do zaproponowania. Może też zabrakło im odwagi, aby zweryfikować w szerszym gronie swoje pomysły. Nie może to być jednak wytłumaczeniem, jeśli chcą być reprezentantami lokalnej społeczności i walczyć o jej żywotne interesy na forum rady gminy. Jako ciekawostkę powiem jeszcze tylko, że na naszej samorządowej debacie najliczniej reprezentowany był komitet wyborczy "Prawa i Sprawiedliwości".


Ilustracja zaczerpnięta z okładki "Bliżej Zaborowa".


Tagi: ;

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Think global, act local. Tak trzymaj. kp

Anonimowy pisze...

Czytając Pana post mam wrażenie, że nie tylko mamy już wolność ale także ożywienie oddolnej inicjatywy społecznej. To coś, do czego byliśmy zniechęcani przez ostatnie kilkanaście lat.

krzysztof pisze...

no, proszę, nic tylko przyklasnąć :) Co do kolportażu to dlaczego ta gazetka nie zaprzęgnie do tego internetu ?

ps. zarejestrowałeś mnie na swoim blogu ?

ckwadrat pisze...

Krzysztof - Jaka rejestracja? Zdradź szczegóły, bo nie wiem, o co chodzi..

Jeśli o Internet chodzi, to jak najbardziej jest on lokalnie wykorzystywany. Mamy swoje forum Tyle tylko, że w takiej gminie jak nasza, Internet nie ma dużego zasięgu. To się oczywiście z czasem zmieni, ale na razie najskuteczniejszą drogą dotarcia do mieszkańców są tradycyjne publikacje.

Rafał Kossowski pisze...

"Bliżej Zaborowa" możecie spokojnie ściągnąć z netu :) Zapraszam na forum, o którym wspomniał ckwadrat, można to również uczynić na skróty poprzez wejście do naszej Pobier@lni na www.dhost.info/zaborow