niedziela, 3 września 2006

Pluralizm i cenzura

Wreszcie wyjaśniło się, jak efekty ciężkiej pracy redaktorów-politruków z Gazety Wyborczej i Polityki były propagowane (wręcz w dosłownym tego słowa znaczeniu) dalej, jak eter długi i szeroki. Wspomniane tytuły prasowe - niekwestionowana awangarda salonowej myśli - były jedynymi(!) prenumerowanymi w Polskim Radiu. Baza i jednocześnie nadbudowa do prawdziwego pluralizmu poglądów, propagowanemu za nasze pieniądze przez publiczne medium..

Manipulacji dopełnia notka "Cenzura w Polskim Radiu", z której się o tym dowiedziałem. Autorowi tej informacji na portalu Wirtualne Media nie chodzi bynajmniej o cenzurę, gdy dziennikarze Polskiego Radia nie mieli dostępu do żadnych innych tytułów poza wyżej wymienionymi, lecz, gdy wreszcie nowe kierownictwo poszerzyło ofertę prenumerowanych tytułów, wprowadzając przy okazji ograniczenia dwóch wspomnianych (w samym newsroomie PR było 39 prenumerat Wybiórczej). Reporterowi WM wypłakuje się w rękaw jeden z redaktorów PR, który nie może mieć już swej ulubionej Gazety na biurku; wtóruje mu wicenaczelny tejże - Piotr Stasiński.

Morał z tego taki, że pluralizm w wydaniu redaktorów/wyznawców Gazety Wyborczej i Polityki jest wprost proporcjonalny do liczby kupowanych egzemplarzy tychże tytułów. Zamówienie nowych gazet i czasopism, kosztem wyżej wymienionych, jak również poszerzenie grona komentujących na antenie PR publicystów, to już jest.. cenzura.

7 komentarzy:

pitbu@wp.pl pisze...

Zawłaszczyli wszystko, banki, prasę, radio państwowe i tv, Solidarność, edukację i historię. Dobrze, że nie są już przy władzy. Może wreszcie wszystko stanie się normalne tak jak powinoo być.

A.W. pisze...

w moim kochanym miasteczku rządzonym przez (PO) Urząd Miasta oraz podległe mu instytucje zaopatrywane są w następujące gazety: Gazeta Wyborcza i lokalna. Nie mogłem za nic doszukać się przetargu na prasę dostarczaną UM. Dlaczego?

Anonimowy pisze...

Skandal!
To prawdziwa cenzura; wiedzialem, ze tak bedzie predzej czy pózniej, gdy do wladzy dojdą Kaczyńscy i ich zgraja faszystów! To oczywiscie żart.
Skandal to byl do tej pory.
A moze ja sie myle? Moze faktycznie GW i Polityka są na tyle fachowymi i obiektywnymi mediami, ze nie trzeba innych?!
Może powinienem przyznać rację Panu Stasińskiemu? Ha,Ha
Powiem wam, że powoli atakuje mnie,cchyba, choroba zwana "agorafobią".

az pisze...

> Reporterowi WM wypłakuje
> się w rękaw jeden z redaktorów PR

Reporterowi "Politruki", bo ten news, to cytat za Politruką i Gadułą Wyrodną.

Olgierd pisze...

Zmieni się władza, zmieni się prenumerata.
IMHO nie wierzę, żeby Radio miało tylko GW i Politykę, na bank była też Trybuna, Wprost, Newsweek, Rzepa, Dziennik, zapewne też Nasz Dziennik i Fakt. Ale mogę się mylić...

ckwadrat pisze...

Mnie też nie chciało się wierzyć, że była tylko GW i Polityka, ale tak wyraźnie podaje powoływane źródło - Wirtualne Media za Polityką. A wypowiada się wiceprezes Polskiego Radia:

- Do tej pory "Wybiórcza" i "Polityka" były jedynymi czytanymi tytułami, a przecież są ich setki - powiedział "Polityce" Targalski.

I dalej:

Wiceprezes zamierza poszerzyć ofertę o m.in. "Gazetę Polską" i "Nasz Dziennik".

Z drugiego cytatu wniosek jest oczywisty, że co najmniej tych dwóch tytułów na pewno nie było. Jednakowoż Trybuna być musiała, bo sam wiee razy słyszałem, jak tę gadzinówkę cytowali w przeglądzie prasy w Jedynce.

Verto pisze...

To pan viceprezes Targalski taką ideę miał:). Mała zemsta na Michniku:).